Strona główna > Inne > Jak programować aby się nie poddać, czyli 10 przykazań początkującego!

Jak programować aby się nie poddać, czyli 10 przykazań początkującego!

 • Niechaj twa cierpliwość uzbrojona po zęby będzie – nikt jeszcze nie stał się doskonałym programistą od razu. Pamiętaj – nie czytanie kursów, nie werbowanie dokumentacji, lecz trening uczyni z ciebie mistrza, choć na początku trzeba nabyć wiedzy teoretycznej. Jak powiedział Gynvael (pewnie nie on pierwszy i nie ostatni) trzeba napisać setki, a może i więcej programów zanim zostanie się programistą.
 • Nie rzucaj się na głęboka wodę od razu – nie napiszesz natychmiast genialnego CMS’a. Właśnie dlatego należy pamiętać żeby dobierać zadania do swojego poziomu umiejętności. W przeciwnym razie możesz ponieść porażkę, a to z kolei może zniechęcić cię do programowania.
 • W poszukiwaniu prawdy dokumentację wertować będziesz – zanim spytasz kogoś, do czego służy dana funkcja najpierw zajrzyj do dokumentacji, tam na pewno znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.
 • Google przyjacielem twym – wpisując odpowiednie zapytanie do Google, na pewno znajdziesz odpowiedź na nawet najbardziej nurtujące cię pytanie.
 • W czasie pracy z kodem czynnie z kursu korzystać będziesz – nie zapamiętasz od razu wszystkich funkcji i składni języka, dlatego pisząc kod zaglądaj do Kursu, FAQ i dokumentacji.
 • Na swym zajęciu pilnie koncentrować się będziesz – programowanie jest zajęciem, które wymaga koncentracji. Słuchanie muzyki czy hałas dobiegający zza okna raczej negatywnie wpływa na ciebie podczas pisania kodu. Najlepiej będzie jeżeli zajmiesz się tym w ciszy i spokoju nie odrywając oczu przez kilka godzin od monitora. Oczywiście warto sprawić sobie okulary do monitora i spoglądać co jakiś czas za okno na zieleń. Jak masz psa przejdź się z nim, a najlepiej pobiegaj – to bardzo pomaga odświeżyć umysł.
 • Każdy napotkany problem wzbogaci wiedzę twą – nic tak nie uczy jak napotykanie i rozwiązywanie problemów. Każdy doświadczony programista zgodzi się ze mną. Dlatego napotykając problem nie uznawaj go za przeszkodę lecz za wyzwanie.
 • Zrozumiały kod pisać będziesz – bardzo ważne jest, aby pisać kod w sposób zrozumiały wg ściśle określonych reguł, w przeciwnym razie możesz mieć później problemy z odczytaniem własnego kodu.
 • Afiszować się nie będziesz – najlepiej nie chwal się nikomu, że programujesz. Jest taka zasada, że im więcej się gada, tym mniej się robi! Jest to potwierdzone naukowo.
 • O zdrowie swe dbać będziesz – siedzenie przed komputerem po 10 godzin dziennie to niezbyt mądre posunięcie, dlatego staraj się mieć różne zajęcia.
 • 

  Reklamy
  Kategorie:Inne
  1. Ja
   19/10/2011 o 22:24

   Hej, szkoda, ze nie prowadzisz juz bloga, zapowiadal sie bardzo smakowicie;)

  1. No trackbacks yet.

  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Google+

  Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  w

  Connecting to %s

  %d blogerów lubi to: