Strona główna > Inne > Dlaczego warto programować w języku Perl?

Dlaczego warto programować w języku Perl?

Od wielu lat programuję i zawsze irytował mnie czas pochłaniany na napisanie jednej z pozoru prostej aplikacji nie wspominając o programowaniu sieciowym i operacjach na plikach tekstowych. Przykładowo napisanie programu obsługującego pliki INI w ANSI C to czasochłonne wyzwanie dla początkującego, a nawet średnio-zaawansowanego programisty – takie przeszkodzy są czynnikiem amotywacyjnym i często odpychają początkujących programistów, a co za tym idzie – prowadzą do zakończenia przygody z programowaniem. Wszystko zmieniło się kiedy poznałem wspaniały język skryptowy jakim jest Perl. Nie pisałem od razu wielkich aplikacji, nie pisałem skomplikowanych algorytmów i aplikacji sieciowych, ale z czasem to się zmieniło! Sam nie mogłem uwierzyć, że potrafię pisać tak skomplikowane programy – już wtedy zacząłem żałować, że nie zainteresowałem się Perlem wcześniej. Był to przełomowy moment w moim „życiu programistycznym” – na stałe naznaczył mnie etykietką kodera. Jeżeli kompletnie nie szło ci w innych językach to nie przejmuj się, jeszcze nie wszystko stracone – Perl jest niesamowicie elastyczny i prosty. Ma wbudowane dziesiątki funkcji ułatwiające o niebo napisanie nawet najbardziej skomplikowanej aplikacji. Kiedy opanujesz Perla otworem staną przed tobą inne języki. W tym wpisie napisze:

  • Dlaczego warto programować?
  • Jaki wpływ na twój rozwój ma programowanie?
  • Czym różni się Perl od innych języków?
  • Dlaczego Perl jest taki prosty?

Dlaczego warto programować?

Programowanie przede wszystkim daje ogromną satysfakcję – ukończenie każdego kolejnego programu oznacza sukces, a kilka niewielkich sukcesów motywuje do podejmowania coraz to większych i ambitnych zadań. W ten sposób my – koderzy – mamy poczucie spełnienia, wypełnienia swojego obowiązku. To niczym miłość bedąca motorem napędowym życia, choć nie tak wielka, jak ta prawdziwa.

Satysfakcja to także motywacja. Dobry koder doskonale o tym wie, że ukończenie jednego projektu daje siły na rozpoczęcie kolejnego, bardziej skomplikowanego. W ten sposób z biegiem lat wspinamy się na wyżyny swoich umiejętności.

Programowanie przydaje się także w życiu zawodowym (niekoniecznie w branży informatycznej). Zapracowany polonista mógłby napisać program sprawdzający pracę jego uczniów! Pomaga automatyzować pracę na komputerze. Często wyręcza nas w trudnych zadaniach matematycznych. Najlepsze jest to, że wystarczy zaledwie tydzień nauki abyś płynnie władał językiem Perl.

Jaki wpływ na twój rozwój ma programowanie?

Spotkałem się z tekstami twierdzącymi, że aby programować trzeba mieć dobrą pamięć i umiejętność myślenia analitycznego / logicznego. Całkowicie się z tym nie zgadzam! Oczywiście może to ułatwić życie początkującemu programiście, ale słaba pamięć czy brak umiejetności myślenia logicznego nie przekreśla nikogo. Dlaczego? Wynika to z tego, że te umiejętności nabywa sie wraz z doświadczeniem programistycznym.

Dzięki programowaniu twoja pamięć bedzię bardziej efektywna – wysokie wymagania dla mózgu, które narzucamy my sami programując zmuszają go do pracy na maksymalnych „obrotach”. Dzięki temu przywoływanie z pamięci nazw zmiennych i innych informacji potrzebnych koderowi nie wymaga zastanawiania się – odbywa się niemal automatycznie! Dotyczy to szczególnie bardziej zaawansowanych koderów. Nie ma pewności, ale programowanie być może trwale polepsza pamięć!

Dzięki programowaniu trenujesz umiejętność myślenia analitycznego / logicznego – Jeżeli usłyszałeś, że trzeba się z tym urodzić to dobrze słyszałeś, ale pewnie nie słyszałeś, że da się trenować te umiejętności. Wytłumacze to na przykładzię – Jest sobie Jasiu, który ma 15 lat i jest bardzo szczupły. Jasiu uważa, ze powinien coś z tym zrobić, więc wybiera się na siłownię. Już po 6 miesiącach uzyskuje taki obraz swojej sylwetki, jaki sobie wymarzył. Jaki z tego wniosek? Z naszym mózgiem jest tak samo – on także jest mięśniem. Kiedy zostanie „zbombardowany” masą informacji o charakterze logicznym i analitycznym będzie on pobudzał obszary odpowiadające właśnie za tę umiejętność. To jest jak trening. Oczywiście zmiany nie przychodzą od razu. Trzeba uzbroic się w cierpliwość, a po jakims czasie sam zaczniesz zauważać efekty.

Czym różni się Perl od innych języków?

Po pierwsze – Perl jest językiem skryptowym. W przeciwieństwie do C++/Delphi/Pascal kod programu napisany w Perlu nie jest zamieniany na kod maszynowy. Jest on najpierw kompilowany do kodu pośredniego, jednocześnie jest optymalizowany, a następnie wykonywany przez interpreter według założeń programisty. Interpreter jest to program, za pomocą którego można uruchomić program napisany w Perlu.

Po drugie – jednym z naczelnych założeń twórców języka Perl było „Można to zrobić na różne sposoby”. Oznacza to, że Perl jest bardzo wszechstronny. Wiele rzeczy da się zaprogramować na kilka sposbów – w dalszych częściach kursu zostanie to przedstawione.

Po trzecie – Kompilator Perla jest darmowy w przeciwieństwie do środowiska Borland. Programy napisane w Perlu są opatrzone licencjami artystyczną i GPL.

Dlaczego Perl jest taki prosty?

Dlaczego Perl jest taki prosty? Pewnie ktoś mógł się ze mną nie zgodzić, ale nie taki diabeł straszny na jakiego wygląda. Perl posiada tyle funkcji i modułów (bedących tworami ludzi z całego świata) dzięki, którym pisanie kodu staje się przyjemnością – w końcu z taką myślą został zaprojektowany. Nie wiesz jak z czymś sobie poradzić? Pewnie jest już moduł, który to robi. Kiedy już znamy na pamięć przynajmiej połowę tych najważnijszych funkcji to wszystko idzie jak po maśle! Nie wierzysz? Spróbuj, a sam przekonasz się!

Reklamy
Kategorie:Inne
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: